Jan Zrzavý

29. března 2007 v 20:48 |  Něco o Velikánech
Jan Zrzavý, *5. 11. 1890, †12. 10. 1977, český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, významný představitel české výtvarné avantgardy nastupující začátkem 20. stol.

Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zakládající člen skupiny Sursum, člen Spolku výtvarných umělců Mánes, Tvrdošíjných, Umělecké besedy, Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Ve 20. letech podnikal cesty do Itálie, Belgie, pobýval ve Francii. První etapa tvorby (Údolí smutku, Nokturno, Zátiší s konvalinkami, Utrpení) je charakteristická spojením českého secesního symbolismu a expresionismu s prvky kubismu. Ovlivněn B. Kubištou, J. Váchalem, inspirován italskou renesancí, zejména Raffaelem a Leonardem. Po 1. světové válce jeho tvorba vyústila ve formální harmonizaci obrazu a typický abstrahující lyrický a snově měkký tvar (Melancholie, Přítelkyně). V druhé etapě tvorby (od 20. let 20. stol.) se věnoval převážně krajinomalbě (Camaret, San Marco v noci, San Marco ve dne, Ostravské haldy), v níž vytvořil malířskou metaforu pocitu splynutí s přírodními silami harmonie, klidu, trvání. Od pol. 30. let opouštěl pastelově poetický kolorit ve prospěch sytější barvy. Za 2. světové války se v jeho krajinách objevovala osudovost a baladičnost (Via Appia), vedle motivu smrti však i naděje (Benátské zátiší). Pro celou tvorbu bylo příznačné setrvávání u jednoho motivu (zejména motiv Kleopatry). Významný ilustrátor (K. H. Mácha Máj, K. J. Erben Kytice) a scénograf (A. Dvořák Armida).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evina z "kraje beze stínu" Evina z "kraje beze stínu" | 31. března 2007 v 14:27 | Reagovat

Měla jsem tu čest číst knihu Dům u tonoucí hvězdy od J. Zeyera právě s ilustracemi Jana Zrzavýho. Řeknu-li grandiosní malíř, vyjádřím tím naprosto vše.

Nerada bych, aby to vyznělo jako klišé, přesto při pohledu na jeho obrazy jsem měla pocit, že žijí, dýchají. Přesto je to čistě můj subjektivní náhled a možná by se mnou mnozí nesouhlasili. Jsem totiž naprostý laik co se týče výtvarnýho umění.

Jeho díla mě ale, jako jedny z mála, okouzlily a mě nezbývá než smeknout před jeho umem.

2 Moje dokonalé Já Moje dokonalé Já | 1. dubna 2007 v 14:50 | Reagovat

Jak se můžeš Ty nazvat laikem. Ty, která mluvíš pěti jazyky a znáš se s tolika dokonalými, inteligentními, vtipnými a vzdělanými lidmi....jako jsem například JÁ! Vždyť ty jsi v centru vědění, ty náš, hodnotíš, ty tvoříš!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama