Za vše mohou Židé - Kolokvium o antisemitismu, část první

9. listopadu 2007 v 20:15 |  Ego vypráví
Dne 8. listopadu jsem se zúčastnila kolokvia o soudobém antisemitismu. Bohužel informovanost byla chabá, takže se z řad studentů dostavila jen skromná skupinka. Měla jsem to štěstí, že jsem byla její součástí. Vyslechla jsem přednášky různého druhu, od lidí opravdu neuvěřitelně vzdělaných a moudrých, kteří mě přirozeně uchvátili.

První přednášku jsem pro svou nedochvilnost nestihla, teď toho velice lituji, protože vážený pan profesor Ivo Budil přednášel o antisemitismu a rasismu v díle Karla Marxe. Bylo to, dle vyprávění mých přátel, naprosto úžasné. Druhé přednášky jsem se však již účastnila a jsem za to moc ráda. Psychoterapeutka Rafael institutu a signatářka Charty 77, Věra Roubalová, nás seznámila s reakcemi Židů na antisemitismus. Již mnoho let se věnuje terapii těch, kteří přežili holocaust či se setkali s pronásledováním za totality, věnuje se však i jejich potomkům a vnukům, kteří se s minulostí svých předků a s přenášenou úzkostí musí potýkat celý život. Generace přeživších pociťuje strach a snaží se svoji víru a národnost skrývat, vymazat ji ze svého života, tím spíše, prožili-li i komunistický teror. Kauza Slánský je dobře známa všem, co se o toto téma alespoň trochu zajímají, proto není třeba vysvětlovat, čím si tito lidé prošli a pod jak přísným byli dohledem.
Právě pronásledování Židů za totality se věnoval docent Pavel Hošek. Svým vyprávěním nám dovolil nahlédnout do života svého pradědečka a dědečka, kteří se stali terčem nenávisti jak za války, tak za totality. Pan Hošek o svém dědečkovi mluvil samozřejmě s velikou láskou, ale nesnažil se jej nijak idealizovat, podal pravé svědectví o židovském muži, který po válce jako mnozí jiní vstoupil do komunistické strany a byl za to potrestán. Ač se nikdy neúčastnil žádné protistátní činnosti, byl sledován, vyslýchán i vězněn.
V další části bych se s Vámi ráda podělila o dojmy z přednášky pana Mikuláše Vymětala, Zbyňka Taranta, slečny Poncarové, pravděpodobně nejmladší přednášející, Aleny Hanzové a Karla Hanzy. A v závěru bych se věnovala Ziv Nevo Kulmanovi z Izraelského velvyslanectví a poslankyni evropského parlamentu Janě Hybáškové.
Určitě Vám doporučuji sledovat stránky Ligy proti antisemitismu a pro skryté Izraelity jaště stránky Eretz.
Jen pro zajímavost, toto se objevilo na jednich dost pochybných stránkách, určitě to nejsou neonacisti, že. Tomu se říká svoboda slova.
Šabat šalom!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama